20120725_brücke_ver3_preview

Altyapı

TENSA®FLEX RC

Uygulama Prensipleri

mageba TENSA®FLEX kayıcı parmak derzleri 800 mm’ye kadar hareketler için tasarlanmış köprü genleşme derzleridir. Bu derzler, yüksek dayanımlı elastomer ile vulkanize edilerek kaplanmış çelik parmak plakaları ve karşılık parçalarından oluşmaktadır. Parmak plakaları hafif bir eğimle aşağı doğru ön gerilimlidir, böylelikle montaj esnasında köprü açıklığının karşıt tarafındaki karşılama parçaları ile sürekli bir temas sağlamaktadır. Bu durum, parmak plakalarının köprüde muhtemel bir oturma veya rotasyondan dolayı yol yüzeyi üzerine çıkmayı engeller. Parmak plakalar, yapı üzerindeki moment yükleme etkisini azaltacak şekilde ankraj cıvataları ile köprüye rijit olmayacak şekilde sabitlenmiştir. Bu plakalar özel olarak hazırlanmış beton yüzeye doğrudan bağlantı çubukları ile bağlanabilir veya ana yapıya betonlanmış ayrı bir çelik alt yapıya cıvatalanabilir. Parmakların araç hareketi yönünde hizalanması gürültü emisyonlarını en aza indirgemekte ve sürücü konforunu en üst düzeye çıkarmaktadır. Derzin su drenajı, köprü tabliyesinin mevcut drenaj sistemi aracılığıyla gerçekleştirilir.

Uygulama Alanları

TENSA®FLEX RC kayıcı parmak derzler ağır trafik yükü altında kullanım için uygundur. Özel saplamalı bağlantı sistemi ana yapı üzerindeki etkinin minimuma indirilmesinin gerektiği durumlarda özellikle fayda sağlar. Sistem, tekil parmak plakalarının gerektiğinde değiştirilmesine olanak sağlayacak şekilde modüler temelde tasarlanmıştır.

Resim galerisi

 • TENSA-FLEX-RC-img1

  Drenaj kanalı

 • TENSA-FLEX-RC-img2

  Drenaj kanalının temizlenmesini kolaylaştırmak için hortum bağlantı noktası

 • TENSA-FLEX-RC-img3

  Eski bir genleşme derzinin (ortada), “Mini-Fly-Over” sistemi (önde) kullanılarak yeni bir TENSA®FLEX derzi (arkada) ile aşamalı olarak değiştirilmesi

 • TENSA-FLEX-RC-img4

  “Mini-Fly-Over” sistemi kullanılarak derz yenileme işleminin adım adım gösterimi

 • TENSA-FLEX-RC-img5

  Bağlantı yüzeyinin hazırlanması

 • TENSA-FLEX-RC-img6

  Parmak plakalarının yerleştirilmesi